Žaludek (člověk)
Lidský žaludek je jedním z nejelastičtějších orgánů v těle. Jakmile je žaludek naplněn, začína opravdové trávení. Protože obsahuje jednu z nejsilnějších kyselin v těle, chrání jej alkalický hlen, takže tráví potravu, aniž tráví sám sebe.
Lidský žaludek spojuje jícen a dvanáctník. Nachází se v horní části břišní dutiny mezi slezinou a játry. Jeho tvar a velikost se mění v souvislosti s jeho naplněním a polohou těla.
Jícen ústí do žaludku v části žaludku zvaném kardie. Sliznice tvoří záhyby a řasy, ohraničená políčka (areae gastricae) a jamky (foveolae gastricae), kam ústí žlázy produkující alkalický hlen mucin, který ji chrání před poškozením žaludečními šťávami.
Na dně žaludku (lat. fundus) se kromě žlázek vylučujících mucin objevují i žlázy (gll. fundales)vylučují kyselinu chlorovodíkovou (HCL), která zvyšuje kyselost šťáv podle množství přijmuté potravy, pepsin a ureázu (trávicí enzymy).
Výstup žaludku do dvanáctníku se nazývá vrátník (lat. pylorus) a k jeho uzavření slouží silný svěrač (musculus sphincter pylori).
žaludek
(Kateřina, 12. 2. 2011 12:47)