Slinná žláza
Slinná žláza (glandula salivaria) je exokrinní žláza dutiny ústní, která vylučuje sekret - slinu (saliva). Sliny zvlhčují dutinu ústní, obalují přijímanou potravu, čimž usnadňují polykání, a obsahují enzymy, které natravují potravu (amylázy). Podle charakteru vylučovaných slin se dělí na serózní - produkující vodnatý sekret, mucinózní - produkující hlenovitý sekret, a smíšené, podle velikosti je dělíme na velké a malé slinné žlázy.
Obsah[skrýt] |
[editovat] Struktura žláz
Slinné žlázy jsou lalůčkovité orgány, od okolních tkání oddělené tenkým vazivovým obalem. Základní strukturou je tvz. acinus, malý shluk buněk, které produkují sekret do jednoho vývodu.
[editovat] Slinné žlázy člověka
[editovat] Velké slinné žlázy
Jsou to velké útvary uložené pod sliznicí nebo i v podkoží a mezi svaly, mnohdy i relativně daleko od ústní dutiny, kam ústí dlouhými vývody.
Člověk má tři velké párové slinné žlázy:
- Příušní žláza (gl. parotis)
- Podjazyková žláza (gl. sublingualis
- Podčelistní žláza (gl. mandibularis)
Kromě toho se v ústní dutině nachází množství malých slinných žláz, které jsou umístěné v podslizničním vazivu ústní dutiny.
Jsou to:
- Pyskové žlázy (gll. labiales)
- Tvářové žlázy (gll. buccales)
- Stoličkové žlázy (gll. molares)
- Patrové žlázy (gll. palatinae)
- Jazykové žlázy (gll. linguales)
- Ebnerovy žlázy (gll. gustatoriae)
[editovat] Slinné žlázy domácích savců
V podstatě se neliší od slinných žláz člověka. U zvířat rozlišujeme dva druhy podjazykových slinných žláz, žlázy s jedním a s více vývody.
U šelem tvoří tvářové žlázy žlázu jařmovou.
U kozy a ovce pod jazyk ústí glandulae paracarunculares.
[editovat] Slinné žlázy ptáků
Do ústní dutiny ptáků ústí velké množství žláz. Jejich sekret je mucinózní, hlenovitý, sliny ptáků neobsahují trávicí enzymy. Sliny obalují suchou potravu, někteří ptáci používají sliny k lepení svých hnízd. U vodních ptáků jsou slinné žlázy zakrnělé.
slinění
(ala, 5. 5. 2010 8:05)