Klouby ruky
Pro úchopovou funkci ruky má tvar, klenutí a rozsah kloubních ploch sedmi karpálních kostí značný význam. (Bezvýznamná je v tomto směru pouze hrášková kost, která se pohybu nijak neúčastní.)
Z anatomického hlediska jsou kloubní spoje mezi karpy, metakarpy atd. velmi četné, a proto je i anatomický popis jednotlivých kloubů dost komplikovaný. Z hlediska funkční anatomie zápěstí, tvoří radiokarpání kloub, střední kloub zápěstí i distální radioulnární kloub funkční jednotku. Této jednotce můžeme říkat klouby zápěstí.
Radiokarpální kloub
Radiokarpální kloub, art. radiocarpalis je neúplný „vejčitý“ (ovoidní) a složený kloub. V kloubu artikuluje vřetenní kost (jamka), a tři kosti první řady karpů formující kloubní hlavici: člunková, poloměsíčitá a trojhranná kost.
[ Stavba kloubu: Kloubní plochy zúčastněných kostí byly charakterizovány v předchozím textu. Zbývá dodat, že přirovnání k ovoidnímu kloubu není zcela přesné. Mezi ulnu a první řadu karpů je totiž vložená trojúhelníkovitá vazivově chrupavčitá destička (discus articularis) jdoucí od vřetenní kosti k proc. styloideus ulnae. Destička sice tvarově "dotváří" konkávní (ovoidní) plochu vřetenní kosti, ale je obvykle tak pružná, že funkci "opěrné jamky“ při pohybu neplní. (Ve středním věku je také disk často perforovaný a ztenčený až na 1 - 2 mm !) V radiokarpálním skloubení je proto asi 80 % tlakového zatížení přenášeno přímo na radius a disk přebírá jen asi 20 % zátěže.
Pouzdro je poměrně volné a upíná se při okrajích kloubních ploch. Kloubní dutina radiokarpálního kloubu je značně členitá, s četnými výchlipkami zasahujícími i do dutin ostatních kloubů ruky. Komunikuje-li ale i na arthrografii kloubní dutina s mediokarpálním kloubem, lze většinou usuzovat na poškození vazivového aparátu kloubu.
Zesilující vazy budou probrány dále.
Střední kloub zápěstí
Střední kloub zápěstí (art. mediocarpalis) je složený kloub, situovaný mezi oběma řadami zápěstních kloubů.
Stavba kloubu: Kloubní plochy jsou dány tvarem styčných ploch karpálních kostí. Vzhledem k uspořádání první a druhé řady karpů, má štěrbina mediokarpálního kloubu tvar příčně položeného písmene S. Kloubní štěrbina je velmi členitá a často komunikuje se štěrbinou karpometakarpálního kloubu. Tento kloub je prakticky nepohyblivý a jeho účast na kinetice zápěstí je jen nepřímá.
Pouzdro i zesilující vazy jsou společné s radiokarpálním i distálním radioulnárním kloubem.
: Pohyby v komplexu zápěstních kloubů můžeme rozdělit na:
· palmární flexi (80 - 90 stupňů),
· extenzi (70 stupňů),
· radiální dukci (15 - 20 stupňů) a ulnární dukci (45 stupňů),
· cirkumdukci (což je kombinace předchozích pohybů - krouživý pohyb), a
· pronaci a supinaci ( 150 - 360 stupňů, viz dále).
[ Flexe a extenze ruky se v podstatě realizuje mezi radiem, os lunatum a os capitatum. Účast ostatních kostí je bezvýznamná. Při flexi rotuje os lunatum a os capitatum volárně a os lunatum se navíc posouvá dorzálně. Při extenzi ruky je tomu opačně.
Radiální a ulnární dukce ruky probíhá z hlediska skeletu ruky tak, že při radiální dukci se proximální řada karpů posouvá ulnárně a distálně řada radiálně. Při ulnární dukci je tomu naopak.
Pronace je pohyb při kterém se radius obtáčí kolem ulny, takže při plné pronaci jsou obě předloketní kosti překříženy v podobě písmene X. V průběhu pronace se spiralizuje i průběh vláken interosseální membrány. Rozsah pronace je závislý na spoluúčastí loketního a ramenního kloubu a na pohybu lopatky. Při flektovaném lokti je rozsah pronace asi 150 stupňů, ale se spoluúčastí zmíněných spojů dosahuje až 360 stupňů.
Supinaci charakterizuje návrat vřetenní kosti do paralelního postavení s ulnou, a despiralizace vláken mezikostní membrány. Supinace je vždy prováděna větší silou. Supinace je antigravitační pohyb, který (je-li flektován loketní kloub) staví horní končetinu do pozice optimální pro vyšetření a manipulaci s objektem. Pronace je spíše úvodní, předběžná a svoji povahou převážně statická pohybová aktivita, která napomáhá optimálně nastavit supinační, tj. pracovní polohu ruky. Zaujetí určité polohy - obvykle výchozí pro další pohybovou aktivitu, říkáme attituda.
Supinace = manipulace Pronace = atituda
Ulna není při pronaci a supinaci stacionární. Distální konec ulny se při supinaci pohybuje dopředu a mediálně, při pronaci dozadu a laterálně. Pohyb ulny se při obou pohybových aktivitách zvětšuje, je-li zároveň s pronací nebo supinací flektován loket. Inkongruence kloubních ploch kladky humeru a kloubní plochy ulny, ke které v některých fázích flexe dochází, se přenáší i na distální radioulnární spojení.
Metakarpy se kloubně spojují s karpy (artt. carpometacarpales) a s proximálními články prstů. Spojení s karpy je - s vyjímkou palcového metakarpu, funkčně méně významné. Spojení sama jsou prakticky nepohyblivá, a pohyb se realizuje především v zápěstních kloubech.
Palcový kloub
Palcový kloub (art. carpometacarpalis pollicis) je specifický sedlový kloub mezi trapézovou kostí a bází prvního metakarpu. Charakter kloubu dělá z palce nejpohyblivější prst ruky.
[ Stavba kloubu: Kloubní plochy jsou na trapézové kosti a na bázi prvního metakarpu. Na trapézové kosti má kloubní plocha tvar sedla, a s ním koresponduje i tvar kloubního povrchu na metakarpu. Pouzdro kloubu je silné, volné a jde od okrajů styčných ploch obou kostí.
: Pohyby v palcovém kloubu jsou možné ve smyslu:
· flexe (50 - 70 stupňů),
· abdukce (do 50 stupňů),
· addukce (do 10 stupňů), a
· opozice a repozice palce (45 - 60 stupňů).
Metakarpofalangové klouby (MP klouby)
Metakarpofalangové klouby (artt. metacarpophalangeales) jsou mezi hlavicemi metakarpů a bázemi základních (proximálních) prstových článků. Jde o kulovité klouby.
[ Stavba kloubu: Kloubní plochy tvoří velmi objemné hlavice každého metakarpu; jamky proximálních prstových článků jsou menší a poměrně ploché. Její konkavita je rozšířena malým chrupavčitým lemem na palmárním okraji jamky (fibrocartilago palmaris).
Pouzdro kloubu je volné, a je zesíleno bočními vazy (ligg. collateralia).
: Pohyby v metakarpofalangeálním (MP) kloubu se dějí ve smyslu:
· flexe (do 90 stupňů),
· extenze (do 10 stupňů), a
· abdukce a addukce (do 30 stupňů - pouze při extenzi prstů).
Mezičlánkové klouby (IP klouby)
Mezičlánkové klouby (artt. interphalangeales) jsou kladkové až válcové klouby.
Stavba kloubu: Kloubní plochy tvoří kladky na hlavicích proximálních a středních článků, které zapadají do kloubních ploch na bázích středních a distálních článků. Jamky jsou na bázích lehce rozšířeny chrupavčitými lemy. Pouzdra kloubů jsou krátká a zesilují je boční vazy (ligg. collateralia).
: Pohyby v mezičlánkových (IP) kloubech jsou:
· flexe ( u proximálních kloubů do 90 stupňů, v distálních 60 - 80 stupňů), a
· extenze.